Krigsmannaedgång och -försäkran avslutar rekryternas period som började i juli

Försvarsmakten
Utgivningsdatum 4.8.2025 10.41
Typ:Pressmeddelande

Rekryterna i kontingent 2/25 avger krigsmannaeden eller högtidlig försäkran i mitten av augusti. Ceremonierna för krigsmannaeden och försäkran avslutar den sex veckor långa rekryttiden. Rekryterna tilldelas manskapets tjänstegrader i samband med eden eller försäkran.

"Jag vill redligt tjäna mitt land och efter all min förmåga söka och främja dess väl och bästa."

I krigsmannaeden eller högtidlig försäkran lovar man att försvara sitt land. Inför ceremonin får rekryterna undervisning om soldatens rättigheter och skyldigheter samt en förklaring av eden och försäkrans betydelse. Varje rekryt kan välja i enlighet med sin övertygelse om han ska svära den traditionella krigsmannaeden eller avge en högtidlig försäkran, där löftet ges på heder och samvete.

Rekryternas nära har en viktig roll i den nya livsfasen. Rekryternas familjer och vänner samt allmänheten är varmt välkomna att följa evenemangen. Ytterligare information om evenemangen finns i slutet av meddelandet.

Grundutbildningen lär soldatens grundläggande färdigheter och lägger grunden för fortsatt utbildning

Rekrytperioden är det första steget i militärtjänsten, under vilket rekryterna genomgår soldatens grundexamen. Utbildningen inkluderar bland annat kurser i överlevnad, skydd och säkerhet, vapen- och skjutträning samt övningar för att upprätthålla stridsförmågan. Under den sjätte tjänsteveckan, det vill säga den sista veckan av rekrytperioden, görs urvalen av utbildningsinriktning och ceremonier för krigsmannaeden och högtidlig försäkran anordnas.

Huvudstabens utbildningschef, brigadgeneral Manu Tuominen säger att rekrytperiodens utbildning stärker både militära färdigheter och ger lärdomar för resten av livet.

– Rekrytperioden är en möjlighet för alla att lära sig något nytt och utvecklas. Utbildningen innebär att man tillägnar sig soldatens grundläggande kunskaper, men parallellt övas även ansvarstagande, samarbete och förmågan att komma överens med olika människor. Det är färdigheter som är användbara även i andra delar av livet.

– Även om allt inte är enkelt, så leder varje stund framåt. Framgångar och särskilt motgångar är en del av lärandet. De stärker förtroendet både för sig själv och för hela truppens verksamhet.

Brigadgeneral Tuominen påminner soldaterna om tjänstens djupare betydelse, som återspeglar det gemensamma ansvaret:

– Rekrytperioden avslutas snart, och ni har tagit ett viktigt första steg. Härifrån är det bra att gå vidare tillsammans, stödja varandra. Framöver kommer utbildningen att differentieras till olika utbildningsgrenar, och ni kommer att få utbildning för den uppgift under undantagsförhållanden som motsvarar både er lämplighet och vilja samt Försvarsmaktens behov. Ni är en del av en större helhet, där var och en har sin plats och där allt arbete har sin betydelse. Ur ett territoriellt försvarsperspektiv är varje uppgift lika värdefull. Ni bär ett ansvar för Finlands trovärdiga försvar. Det är något man kan och bör känna stolthet över.

Vi tar hänsyn till luftvägsinfektionsläget när vi genomför krigsmannaeden och högtidlig försäkran

Luftvägsinfektionsläget inom försvarsmakten är just nu lugnt över hela landet. Men risken för att situationen kan försämras finns fortfarande. Truppförbanden bedömer och anpassar vid behov arrangemangen för krigsmannaedgång och -försäkran utifrån det lokala luftvägsinfektionsläget. Tills vidare ser det ut som evenemangen kan hållas som planerat.

 

Krigsmannaedgån och försäkran för kontingent 2/25

Armén

Jägarbrigaden

Gardesjägarregementet

Kajanalands brigad

Karelska brigaden

  • Tid: 14.8. och 15.8.
  • Plats: Pahkajärvi
  • Läs mera.

Markstridsskolan

Pansarbrigaden

  • Tid: 14.8. och 15.8.
  • Plats: Riihimäki eller Parolannummi
  • Läs mera.

Björneborgs brigad

  • Tid: 13.8. och 15.8.
  • Plats: S:t Karins, Pemar, Ilmola eller Laihia
  • Läs mera.

Uttis jägarregemente

  • Tid: 16.8.
  • Plats: Uttis jägarregemente
  • Läs mera.

Marinen

Kustbrigaden

Nylands brigad

Flygvapnet

Luftkrigsskolan

Karelens flygflottilj

Satakunta flygflottilj

Gränsbevakningsväsendet

Norra Karelens gränsbevakningssektion

  • Tid: 16.8.
  • Plats: Kaavi
  • Obs! Edgångsmarchen anordnas 15.8 i Lieksa.

Gräns- och sjöbevakningsskolan

  • Tid: 14.8.
  • Plats: Imatra
  • I evenemanget deltar värnpliktigas nära och kära samt gäster inbjudna av kompanichefen och chefen för gräns- och sjöbevakningsskolan.

Lapplands gränsbevakningssektion

  • Tid: 15.8.
  • Plats: Kittilä