Puolustusvoimien verkkolaskujen osoitteet

Valtion virastot ja laitokset vastaanottavat vain sähköisessä muodossa olevia laskuja. Myös Puolustusvoimat noudattaa tätä käytäntöä.

Mikäli tiedossa on Puolustusvoimilta saatu ostotilausnumero, ilmoittakaa se laskulla käsittelyn nopeuttamiseksi. Verkkolaskuun voi liittää myös laskua koskevia liitteitä PDF-muodossa.

Paperilaskut joudutaan valitettavasti palauttamaan lähettäjälleen. Alinna on ohjeet niille, jotka eivät suoraan pysty tuottamaan verkkolaskua.

Puolustusvoimien verkkolaskuosoitteet eli OVT-tunnukset

Nimi Lyhenne - OVT-TUNNUS/verkkolaskuosoite

Pääesikunta ja laitokset
Pääesikunta PE  00370952029910000
Puolustusvoimien tiedustelulaitos PVTIEDL 00370952029910400
Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus PVJJK 00370952029910120
Puolustusvoimien tutkimuslaitos PVTUTKL 00370952029910500
Maanpuolustuskorkeakoulu MPKK 00370952029910210
Puolustusvoimien palvelukeskus PVPALVK 00370952029910300

Merivoimat
Merivoimien esikunta MERIVE 00370952029958000
Uudenmaan prikaati UUDPR 00370952029951200
Merisotakoulu MERISK 00370952029958200
Rannikkoprikaati RPR 00370952029958250
Rannikkolaivasto RLAIV 00370952029958100

Puolustusvoimien Logistiikkalaitos
Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta PVLOGLE 00370952029966100
1. Logistiikkarykmentti 1.LOGR 00370952029966400
2. Logistiikkarykmentti 2.LOGR 00370952029966500
3. Logistiikkarykmentti 3.LOGR 00370952029966600
Järjestelmäkeskus JÄRJK 00370952029966200
Logistiikkakoulu LOGK 00370952029966180
Räjähdekeskus RÄJK 00370952029960690
Sotilaslääketieteenkeskus SOTLK 00370952029910270

Ilmavoimat
Ilmavoimien esikunta ILMAVE 00370952029988500
Lapin lennosto LAPLSTO 00370952029988610
Satakunnan lennosto SATLSTO 00370952029988630
Karjalan lennosto KARLSTO 00370952029988650
Ilmasotakoulu ILMASK 00370952029988710

Maavoimat
Maavoimien esikunta MAAVE 00370952029993400
Maasotakoulu MAASK 00370952029990330
Utin Jääkärirykmentti UTJR 00370952029993300
Karjalan Prikaati KARPR 00370952029993100
Kainuun Prikaati KAIPR 00370952029992200
Jääkäriprikaati JPR 00370952029992300
Porin prikaati PORPR 00370952029994100
Panssariprikaati PSPR 00370952029991100
Kaartin Jääkärirykmentti KAARTJR 00370952029991800
 

Mikäli järjestelmänne ei luo verkkolaskuja

Mikäli teillä ei ole järjestelmää, jolla tuottaa verkkolaskuja, voitte käyttää verkkolaskun tekemiseen ja lähettämiseen valtion tarjoamaa toistaiseksi maksutonta verkkolaskutuspalvelua (Supplier Portal). Voitte lähettää laskut verkkolaskuina valtionhallinnon Opus Capita Group Oy kautta.

Opus Capita Group Oy:n välittäjätunnus: 003710948874
Puolustusvoimien Y-tunnus: 0952029-9
ALV-tunnus FI09520299

Verkkolaskutuspalveluun kirjautuminen ja sen käyttöön liittyvät ohjeet saatte
osoitteesta www.valtiokonttori.fi (laskuta valtiota sähköisesti -banneri). Käyttöön liittyvissä kysymyksissä teitä auttaa Baswaren Supplier Portalin asiakastuki, puh. 0600 97373 (puhelun hinta on 3, 00 € /min + pvm), palveluaika on ma–pe klo 8–17.

Puolustusvoimat joutuu valitettavasti palauttamaan paperilaskut maksamatta niitä. Emme vastaanota myöskään sähköpostilla lähetettyjä laskuja, koska ne eivät ole verkkolaskuja. Puolustusvoimat käsittelee ja arkistoi ostolaskunsa vain verkkolaskuina kuten koko valtion hallinto.

Lisätietoja ja neuvonta


Laskutusportaaliin liittyvissä kysymyksissä tai Puolustusvoimien verkkolaskutuksesta  voitte halutessanne ottaa yhteyttä Pääesikunnan suunnitteluosaston taloussektoriin, kysymyksiinne vastaa Suvi Markkinen-Nyman, puhelin 0299 800 (vaihde) tai sähköpostilla suvi.markkinen-nyman@mil.fi.