Hyppää sisältöön

Muutos Puolustusvoimien verkkolaskutukseen

Puolustusvoimat vastaanottaa, käsittelee ja arkistoi ostolaskunsa vain verkkolaskuina. Puolustusvoimien laskujen välittäjä vaihtuu 1.3.2021 alkaen. Uusi välittäjä on Apix Messaging Oy. 

Verkkolaskuosoitteemme on:  


Operaattorin välittäjätunnus 1.3.2021 lähtien Apix Messaging Oy 003723327487
Verkkolaskuosoite/OVT-tunnus: katso alla oleva OVT-lista.
Y-tunnus 0952029-9
ALV-tunnus FI09520299

Mikäli verkkolaskujen välittäjänä on Danske Bank Oyj (ent. Sampo Pankki Oyj), Handelsbanken, Paikallisosuuspankit tai Säästöpankit, tulee verkkolaskujen lähettämisessä käyttää osoitteena 003723327487 ja välittäjätunnuksena DABAFIHH. 

Puolustusvoimien ilmoittama ostotilausnumero tulee mainita laskulla laskun käsittelyn nopeuttamiseksi.

Vastaanotamme verkkolaskujen mukana myös sähköisessä muodossa olevia laskuihin liittyviä liitteitä. Liitteiden suositeltava tiedostomuoto on pdf.  

Emme vastaanota sähköpostilla lähetettyjä laskuja, koska ne eivät ole verkkolaskuja. Palautamme saamamme paperilaskut maksamattomina. 

Toivomme Teidän lähettävän Puolustusvoimille osoitetut laskut ensisijaisesti verkkolaskuina. Mikäli Teillä ei ole mahdollista toimittaa laskua verkkolaskuna, voitte toimittaa laskut laskutusportaalin kautta.

Laskutusportaalin osoite on: https://neb1-prod-laskumappi.apix.fi/

Uusia käyttäjiä pyydetään ottamaan yhteyttä sähköpostitse [email protected] jolloin Teidät perustetaan laskutusportaalin käyttäjiksi ja Te saatte käyttäjätunnuksen sekä salasanan.

Ulkomaalaiset toimittajat, joilla ei ole Suomen Y-tunnusta ja jotka laskuttavat jossakin muussa valuutassa kuin euroissa, perustetaan laskutusportaalin käyttäjiksi Apix Messagin Oy:n toimesta. Tässä tapauksessa Teidän tulee olla ensisijaisesti yhteydessä Apix Messaging Oy:n asiakaspalveluun: (09) 4289 1324; [email protected] 

Mikäli Teillä on laskutusportaalin käyttöön liittyviä kysymyksiä, voitte olla yhteydessä Apix Messaging Oy:n asiakaspalveluun: (09) 4289 1324; [email protected]

Verkkolaskuvaateeseen ja verkkolaskutuspalveluun liittyvissä kysymyksissä lisätietoja Puolustusvoimissa antaa suunnittelija Suvi Markkinen-Nyman,
s-posti suvi.markkinen-nyman(ät)mil.fi.


Puolustusvoimien verkkolaskuosoitteet 

1. Logistiikkarykmentti 00370952029966400
2. Logistiikkarykmentti 00370952029966500
3. Logistiikkarykmentti 00370952029966600
Ilmasotakoulu 00370952029988710
Järjestelmäkeskus 00370952029966200
Jääkäriprikaati 00370952029992300
Kaartin jääkärirykmentti 00370952029991800
Kainuun prikaati 00370952029992200
Karjalan lennosto 00370952029988650
Karjalan prikaati 00370952029993100
Lapin lennosto 00370952029988610
llmavoimien esikunta 00370952029988500
Logistiikkakoulu 00370952029966180
Maanpuolustuskorkeakoulu 00370952029910210
Maasotakoulu 00370952029990330
Maavoimien esikunta 00370952029993400
Merisotakoulu 00370952029958200
Merivoimien esikunta 00370952029958000
Panssariprikaati 00370952029991100
Porin prikaati 00370952029994100
Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus 00370952029910120
Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta 00370952029966100
Puolustusvoimien palvelukeskus 00370952029910300
Puolustusvoimien palvelukeskus/KV -sektori 00370952029910310
Puolustusvoimien tiedustelulaitos 00370952029910400
Puolustusvoimien tutkimuslaitos 00370952029910500
Pääesikunta 00370952029910000
Rannikkolaivasto 00370952029958100
Rannikkoprikaati 00370952029958250
Räjähdekeskus 00370952029960690
Satakunnan lennosto 00370952029988630
Sotilaslääketieteenkeskus 00370952029910270
Utin jääkärirykmentti 00370952029993300
Uudenmaan prikaati 00370952029951200