Hyppää sisältöön
Osiot
Valikko
Puolustusvoimat

Puolustusvoimien verkkolaskujen osoitteet

Valtion virastot ja laitokset vastaanottavat vain sähköisessä muodossa olevia laskuja. Myös Puolustusvoimat noudattaa tätä käytäntöä.

Mikäli tiedossa on Puolustusvoimilta saatu ostotilausnumero, ilmoittakaa se laskulla käsittelyn nopeuttamiseksi. Verkkolaskuun voi liittää myös laskua koskevia liitteitä PDF-muodossa.

Paperilaskut joudutaan valitettavasti palauttamaan lähettäjälleen. Alinna on ohjeet niille, jotka eivät suoraan pysty tuottamaan verkkolaskua.

Puolustusvoimien verkkolaskuosoitteet eli OVT-tunnukset

Puolustusvoimien Y-tunnus on 0952029-9.

Nimi Lyhenne - OVT-TUNNUS/verkkolaskuosoite

Pääesikunta ja laitokset
Pääesikunta PE  00370952029910000
Puolustusvoimien tiedustelulaitos PVTIEDL 00370952029910400
Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus PVJJK 00370952029910120
Puolustusvoimien tutkimuslaitos PVTUTKL 00370952029910500
Maanpuolustuskorkeakoulu MPKK 00370952029910210
Puolustusvoimien palvelukeskus PVPALVK 00370952029910300

Merivoimat
Merivoimien esikunta MERIVE 00370952029958000
Uudenmaan prikaati UUDPR 00370952029951200
Merisotakoulu MERISK 00370952029958200
Rannikkoprikaati RPR 00370952029958250
Rannikkolaivasto RLAIV 00370952029958100

Puolustusvoimien Logistiikkalaitos
Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta PVLOGLE 00370952029966100
1. Logistiikkarykmentti 1.LOGR 00370952029966400
2. Logistiikkarykmentti 2.LOGR 00370952029966500
3. Logistiikkarykmentti 3.LOGR 00370952029966600
Järjestelmäkeskus JÄRJK 00370952029966200
Logistiikkakoulu LOGK 00370952029966180
Räjähdekeskus RÄJK 00370952029960690
Sotilaslääketieteenkeskus SOTLK 00370952029910270

Ilmavoimat
Ilmavoimien esikunta ILMAVE 00370952029988500
Lapin lennosto LAPLSTO 00370952029988610
Satakunnan lennosto SATLSTO 00370952029988630
Karjalan lennosto KARLSTO 00370952029988650
Ilmasotakoulu ILMASK 00370952029988710

Maavoimat
Maavoimien esikunta MAAVE 00370952029993400
Maasotakoulu MAASK 00370952029990330
Utin jääkärirykmentti UTJR 00370952029993300
Karjalan prikaati KARPR 00370952029993100
Kainuun prikaati KAIPR 00370952029992200
Jääkäriprikaati JPR 00370952029992300
Porin prikaati PORPR 00370952029994100
Panssariprikaati PSPR 00370952029991100
Kaartin jääkärirykmentti KAARTJR 00370952029991800
 

Mikäli järjestelmänne ei luo verkkolaskuja

Laskujenvälitys-palveluiden tuottaja OpusCapita Group Oy on jakautunut 1.5.2018 alkaen kahdeksi yhtiöksi: OpusCapita Solutions Oy:ksi ja Posti Messaging Oy:ksi. Posti Messaging Oy vastaa kokonaisvastuullisena toimittajana laskujenvälityspalveluiden tuottamisesta valtiolle. Muutoksen myötä ei laskujenvälityksestä tehtyihin sopimuksiin eikä palveluihin tule muutoksia. Kuitenkin muutoksen myötä verkkolaskujen välittäjätieto (välittäjätunnus ja nimi) muuttuvat seuraavasti 1.6.2018 alkaen:

Uudet tiedot

Välittäjän nimi: OpusCapita Solutions Oy

Välittäjätunnus: E204503

Puolustusvoimat vaihtaa verkkolaskutusoperaattoria vuonna 2021. Apix -laskutusportaali korvaa entisen Basware Supplierin 1.1.2021 alkaen. Uuden laskutusportaalin osoite on: https://neb1-prod-laskumappi.apix.fi/. 

Mikäli olette entisen Basware Supplier laskutusportaalin käyttäjä, niin uuden laskutusportaalin käyttäjätunnuksen ja salasanan saatte olemalla yhteydessä Apix Messaging Oy:n asiakaspalveluun: [email protected] Teidät on perustettu uuden laskutusportaalin käyttäjiksi automaattisesti. 

Uusia käyttäjiä pyydetään ottamaan yhteyttä sähköpostitse: [email protected] , jolloin teidät perustetaan laskutusportaalin käyttäjiksi ja saatte käyttäjätunnuksen sekä salasanan.

Puolustusvoimille osoitetut laskut tulee lähettää ensisijaisesti verkkolaskuina. Mikäli tämä ei kuitenkaan ole mahdollista, voi laskut toimittaa laskutusportaalin kautta.

Mikäli Teillä on laskutusportaalin käyttöön liittyviä kysymyksiä, voitte olla yhteydessä Apix Messaging Oy:n asiakaspalveluun: (09) 4289 1324; [email protected]

Mikäli Teillä herää yleisiä kysymyksiä laskutusportaalin muutokseen liittyen, voitte olla yhteydessä Puolustusvoimien palvelukeskukseen [email protected].

Puolustusvoimat joutuu valitettavasti palauttamaan paperilaskut maksamatta niitä. Emme vastaanota myöskään sähköpostilla lähetettyjä laskuja, koska ne eivät ole verkkolaskuja. Puolustusvoimat käsittelee ja arkistoi ostolaskunsa vain verkkolaskuina kuten koko valtion hallinto.
 

Lisätietoja ja neuvonta


Yhteystiedot Puolustusvoimien verkkolaskutukseen liittyvissä kysymyksissä:

Pääesikunnan suunnitteluosaston taloussektori

Suvi Markkinen-Nyman, sähköposti [email protected].