Puolustusvoimien alkutalven harjoituksiin osallistuu yli 20 000 sotilasta

Puolustusvoimat
Julkaisuajankohta 14.11.2025 13.57
Tyyppi:Tiedote

Loppuvuosi on Puolustusvoimille intensiivistä harjoitusaikaa. Marras-joulukuun aikana harjoituksiin osallistuu yhteensä yli 20 000 sotilasta Maavoimista, Merivoimista ja Ilmavoimista. Mukana on varusmiehiä, reserviläisiä, Puolustusvoimien henkilökuntaa, liittolaisia ja muita viranomaisia. Harjoituksia toteutetaan eri puolilla Suomea.

Puolustusvoimat harjoittelee Suomen puolustamista suunnitelmallisesti eri puolilla maata kaikkina vuorokauden- ja vuodenaikoina. Harjoittelemalla tuotamme turvallisuutta jokaiselle kansalaiselle, koko yhteiskunnalle ja liittokunnalle.

Alkutalven harjoitusten tavoitteena on varmistaa joulukuussa kotiutuvien varusmiesten osaaminen, ylläpitää reservin ja henkilökunnan suorituskykyä sekä kehittää yhteisoperointia Maa- Meri, ja Ilmavoimien sekä liittolaisten välillä.

Maavoimien harjoituksissa todennetaan yhteensä noin 15 000 asevelvollisen kyky puolustaa Suomea yhdessä liittolaisten kanssa. Harjoituskokonaisuus alkoi Lohtajan harjoitusalueella ADEX Mallet Strike 2/25 -harjoituksella, johon osallistuu noin 1 300 sotilasta kaikista ilmatorjuntakoulutusta antavista joukko-osastoista sekä liittolaisia Iso-Britanniasta ja Ruotsista. Etelä-Suomessa Kaartin jääkärirykmentin johtamaan Lively Sentry 25 -harjoitukseen osallistuu yli 6 500 sotilasta. Sen tavoitteena on todentaa eri joukko-osastojen valmius ja suorituskyky hyökkäyksen torjumisessa. Euroopan suurimmalla harjoitusalueella, Rovajärvellä, järjestettävissä Northern Spike 25,- Northern Strike 2/25- ja Lapland Steel 25 -harjoituksissa testataan panssarintorjuntaa, tykistön tulenkäyttöä ja liittolaisten yhteistoimintaa. Vuosangassa toteutettavassa Northern Axe 25 -harjoituksessa noin 3 000 varusmiestä ja reserviläistä harjoittelevat yhdessä liittolaisten kanssa kykyä vaativaan puolustus-, viivytys-, hyökkäys- ja pimeätaisteluun. Maavoimien harjoituskokonaisuuden tavoitteena on varmistaa tehtäväänsä koulutettujen asevelvollisten sodan ajan yhteinen suorituskyky.
Ilmavoimien alkutalven merkittävimmät harjoitukset ovat Imminent Field -maantietukikohtaharjoitus Mikkelissä ja joukkokoulutuskauden päättöharjoitus JPH 2/25 (”loppusota”) Rovaniemellä marraskuun lopussa. Karjalan lennoston järjestämässä Imminent Field -harjoituksessa otetaan käyttöön kantatiellä 72 sijaitseva Hiirolan varalaskupaikka. Lentotoiminnassa on mukana F/A-18 Hornet -hävittäjiä ja muita Ilmavoimien konetyyppejä. Lapin lennosto puolestaan järjestää Rovaniemellä Ilmavoimien varusmiesten joukkokoulutuskauden päättöharjoituksen, johon osallistuu noin 1 100 sotilasta. Lisäksi Karjalan lennosto, Lapin lennosto ja Ilmasotakoulu toteuttavat yölentokoulutusta Rissalan, Rovaniemen ja Tikkakosken tukikohdista arki-iltaisin loka-joulukuussa.

Merivoimien loppuvuoden merkittävin harjoitus, Freezing Winds 25, järjestetään Itämerellä ja Suomen rannikolla. Nato-harjoitukseen osallistuu noin 5 000 henkilöä.  Harjoituksen ensisijaisena tavoitteena on parantaa yhteistoimintakykyä ja testata kykyä toimia äärimmäisissä olosuhteissa keskittyen merivoimien operaatioihin, merenkulun turvallisuuteen ja vedenalaisen infrastruktuurin suojeluun.

Tiedotteet

Maavoimat

Ilmavoimat

Merivoimat