Kenraaliylennyksiä Ilmavoimiin lippujuhlan päivänä
Ilmavoimat
Julkaisuajankohta 4.6.2022 8.25
Tyyppi:Tiedote
Tasavallan presidentti on puolustusvoimain lippujuhlan päivänä 4. kesäkuuta 2022 ylentänyt Ilmavoimissa prikaatikenraali Juha-Pekka Keräsen kenraalimajuriksi sekä eversti Timo Olavi Herrasen prikaatikenraaliksi.
Lisäksi tasavallan presidentti on ylentänyt kenraalimajuri Vesa Juhani Virtasen kenraaliluutnantiksi, prikaatikenraali Rami Kalervo Saaren kenraalimajuriksi, kommodori Jukka Pekka Anteroisen lippueamiraaliksi ja insinöörieversti Juha-Matti Ylitalon insinööriprikaatikenraaliksi.
Everstiksi on ylennetty everstiluutnantit Mauri Etelämäki Maanpuolustuskorkeakoulusta, Ari-Pekka Väänänen Maavoimien esikunnasta, Juha Ponto Pääesikunnasta, Jussi Kosonen Utin jääkärirykmentistä sekä Petri Toivonen, Markus Leivo ja Jami Virta Pääesikunnasta. Kommodoriksi on ylennetty komentajat Johan Tillander Merivoimien esikunnasta ja Antti Rainio Pääesikunnasta.
Lisäksi Tasavallan presidentti on ylentänyt yhteensä 888 reservin upseeria ja erikoisupseeria.