Urheilukoulussa varusmiespalveluksen aloittavat talvilajien urheilijat on valittu

Kaartin jääkärirykmenttiKainuun prikaati 12.11.2018 9.40
Tiedote

Puolustusvoimien urheilukoulun talvilajien saapumiserä III/19 on valittu. Yhteensä Urheilukouluun valittiin 93 urheilijaa 15 eri lajiryhmästä.

Talvilajien saapumiserä III/19 aloittaa palveluksen 15.4.2019. Saapumiserän muodostaa 90 miesurheilijaa ja 3 naisurheilijaa, joista 75 aloittaa palveluksensa Kaartin jääkärirykmentissä Santahaminassa ja 18 Kainuun prikaatissa Kajaanissa.

Kaartin jääkärirykmenttiin III/19 valitut urheilijat

Alppihiihto (6)

Aatamila Leo, Joensuun Pujottelijat
Henttinen Jens, Helsinki SKi Club
Järvikare Henrik, HYSS
Järvikare Niklas, HYSS
Keränen Emil, Hyvinkään Slalomseura
Piirainen Joona, Helsinki Ski Club

Freestylehiihto (4)

Patja Aleksi, Mountain Club Rovaniemi
Vallioniemi Aki, Ruka Slalom
Virkki Miika, MCO
Voutilainen Riku, Taivalkosken Kuohu

Jääkiekko (19)

Aalto Santeri, Tappara  
Embrich Erik, Jokerit  
Heljanko Christian, Tappara  
Innala Jere, HPK  
Isiguzo Aarre, TPS  
Jokiharju Henri, Chicago Blackhawks 
Jokiharju Juho, Clarkson University 
Jääskeläinen Joona, Jukurit 
Korhonen Olli, KooKoo  
Nordgren Niklas, HIFK  
Ojantakanen Jori, KooKoo  
Parkkinen Niko, JYP  
Puustinen Valtteri, HPK  
Ratinen Samuli, JYP  
Ruotsi Jesse, Lukko  
Salo Robin, SAIPA  
Seppälä Erkka, HPK  
Vainonen Mikko, SPORT  
Stråka Anton, JYP

Jääpallo (4)

Hämäläinen Ville  Kampparit, Etelä-Savon Aluetoimisto
Korhonen Jere  Kampparit, Etelä-Savon Aluetoimisto
Noponen Severi  Kampparit, Etelä-Savon Aluetoimisto
Särkkä Ville, Kampparit

Koripallo (8)

Aidoo Harold Fiifi, Ura Basket  
Bjerregård Madsen Thor, Gran Canaria  
Heinonen Miika, KTP  
Hirvonen Tuomas, Kouvot  
Jantunen Mikael, HBA-Märsky  
Liukko Aleksi, HBA-Märsky  
Syrjämäki Aapeli, HBA-Märsky  
Tahvanainen Ville, HBA-Märsky 

Käsipallo (6)

Ahlgren Klaus, Dicken  
Granlund Robin, Dicken  
Kantee Jere, GrIFK  
Nilsson  Paul, Dicken  
Sankari Tuomas, Cocks  
Voutilainen Edvin, Sjundeå IF 

Lentopallo (12)

Brelin  Niklas, Kokkolan Tiikerit 
Karjarinta Mikko, Vammalan Lentopallo 
Kontio Juuso, Etta  
Köykkä Voitto, Akaa-Volley  
Mäkinen Jere, Kokkolan Tiikerit 
Niinivaara Nuutti, Etta  
Nikula Aaro, Vammalan Lentopallo 
Pöllänen Aatu, Akaa-Volley  
Suihkonen Niko, Vammalan Lentopallo 
Sosunoff Matias, Etta  
Välimaa Anton, Kokkolan Tiikereit 
Väänänen Joona, Vantaa Ducks 

Muodostelmaluistelu (2)

Ahonen Petra, Helsingin Luistelijat
Nurmela Simoeemeli, Helsingin Luistelijat

Painonnosto (2)

Peltonen Roni, Porlammin Pamaus
Seppä Anton, Lohja Lifting

Salibandy (6)

Akola Eemeli, SC Classic
Helin Aaro, SC Classic
Kovanen Joonatan, Nokian KRP
Rantala Joona, Nokian KRP
Remes Christian, Espoon Oilers
Savolainen Lari, EräViikingit

Sulkapallo (5)

Honkanen Juha, ESB
Kilpi Justus, Tervasulka
Lahtinen Miika, ESB
Monnberg Anton, Östersundom IF
Paul Jesper, ESB
Övermark Jere, ESB
 

Kainuun prikaatiin III/19 valitut urheilijat

Ampumahiihto (5)

Hökkä Juho, OH
Karvinen Otto-Eemeli, KontU
Keränen Jenni, AAH
Kolehmainen Santeri, SoisAH
Stevander Pyry, SHS

Hiihtosuunnistus (2)

Rissanen Roni-Ville, Sonkajärven Pahka
Vilppola Aapo, KymSuun

Maastohiihto (7)

Hökkä Oskari, Taivalkosken Metsä-Veikot 
Iso-Tryykäri Eero, Espoon Hiihtoseura 
Korva Anita, Kainuun Hiihtoseura 
Lukkarinen Roni, Vantaan Hiihtoseura 
Rantahalvari Leo, Ski Team 105  
Rantahalvari Onni, Ski Team 105  
Ruuskanen Arsi, Siilinjärven Hiihtoseura

Mäkihyppy (4)

Alamommo Andreas  OHS  
Heikkinen Kalle  KE-V  
Kavilo Henri  PHS  
Nousiainen Eetu  PHS