Urheilukoulussa varusmiespalveluksen aloittavat talvilajien urheilijat on valittu

Kaartin jääkärirykmenttiKainuun prikaati 19.11.2019 11.03
Tiedote

Puolustusvoimien urheilukoulun talvilajien saapumiserä III/20 on valittu. Yhteensä talvilajien saapumiserään valittiin 90 urheilijaa 18 eri lajiryhmästä.

Tiedustelija paikantaa maalia kiikareilla

Puolustusvoimien urheilukouluun valitut urheilijat aloittavat palveluksen maanantaina 13.4.2020 Kaartin jääkärirykmentissä ja Kainuun prikaatissa. Kaartin jääkärirykmenttiin valittiin 72 urheilijaa 13 eri lajiryhmästä ja Kainuun prikaatiin 18 urheilijaa viidestä eri lajiryhmästä. Yhteensä hakijoita oli 192 urheilijaa 28 eri lajiryhmästä.

Kaartin jääkärirykmenttiin III/20 valitut urheilijat

Alppihiihto (5)

Kukkonen Niko, Fk-37
Lehto Elian, Santa Claus Ski Team
Mansner Jesper, Imatran urheilijat
Sulkakoski Oskari, Lahden hiihtoseura
Torvinen Turo, Santa Claus Ski Team

Brasilialainen Jujutsu (2)

Juntunen Tero, Lahden Gentai
Rahkolin Lasse, Sisu Gym Järvenpää

Freestylehiihto (2)

Koivisto Kuura, Mountain Club Ounasvaara
Sipola Joona, Moebius

Jääkiekko (20)

Anttalainen Aleksi, TPS
Heljanko Christian, Tappara
Kaski Oliwer, Detroit Red Wings
Kaskinen Olli, TPS
Kukkonen Miska, Rauman Lukko
Kärki Jarno, Ehc Biel
Laavainen Roope, HPK
Nyman Linus, Rauma Lukko
Oden Joonas, Kookoo
Pajuniemi Lauri, TPS
Petman Ville, Rauman Lukko
Piiroinen Kari, Windsor Spitfires
Rautanen Juho, Kookoo
Riekkinen Joona, Kalpa
Rissanen Rasmus, Örebro Hockey
Salonen Samuel, Pelicans
Seppälä Peetro, KooKoo
Somppi Otto, Tampa Bay Lightning
Westerholm Niclas, SaiPa
Winberg Tobias, HIFK

Jääpallo (4)

Fridolfsson Rasmus, Porvoon Akilles
Laakkonen Akseli, Porvoon Akilles
Pursio Aapo, Porvoon Akilles
Skog Isak, Porvoon Akilles

Karate (3)

Kulovuori Björn, Renshin-kan, Helsinki
Salonen Miska, Ylöjärven shotokan
Salonen Miikka, Ylöjärven Shotokan

Koripallo (11)

Amzil Mustapha, Helsinki Basketball Academy
Blomgren Perttu, HBA Märsky
Exaucia Thomas, Helsinki Basketball Academy
Granlund Jesper, Helsinki Seagulls
Innamaa Eero, Karhu Basket Kauhajoki
Lehtoranta Janne-Petteri, KTP-Basket
Lähdetniemi Eetu, HBA-Märsky
Nikkarinen Lassi, BC Nokia
Raitanen Remu, University of San Francisco Dons
Rautasalo Markus, KTP-Basket
Suokas Teemu, Helsinki Basketball Academy

Lentopallo (8)

Heiskanen Jere, Savo Volley
Ivanov Fedor, Savo Volley
Keskinen Oskari, Kokkolan Tiikerit
Rahko Väinö, Raision Loimu
Rasinperä Miro, Lentopalloseura ETTA
Räsänen Mikko, Karelian Hurmos
Saarenmaa Olli, Perungan Pojat
Vanhanen Lauri, Hurrikaani-Loimaa

Painonnosto (1)

Karjalainen Valtteri, Rovaniemen Reipas

Salibandy (11)

Fälden Oskari, TPS Salibandy
Huppunen Samuli, NST Lappeenranta
Juuti Jasper, TPS
Laiti Niko, Westend Indians
Manninen Eetu, Westend Indians
Mattila Jere, Nokian KrP
Mäkelä Aapo, Koovee
Rauhala Jani, Esport Oilers
Rintala Toni, Tikkurilan Tiikerit
Salmi Markus, Eräviikingit
Sipilä Nemo, Tikkurilan Tiikerit

Taekwondo (2)

Saarinen Otso, Budokwai Taekwondo
Saarinen Niko, Budokwai Taekwondo

Vapaaottelu (2)

Andreev Kirill, Finnfightersgym
Honkanen Miro, MMA Imatra

Voimannosto (1)

Mansukoski Nuutti, Parkanon Puntti ry

Kainuun prikaatiin III/20 valitut urheilijat

Ampumahiihto (5)

Invenius Otto, Soisalon Ampumahiihtäjät
Joronen Sameli, Seinäjoen Hiihtoseura
Kuuttinen Patrik, Närpes kraft skidförening
Maijala Matias, Lapin Biathlon Tokka
Panttila Santtu, Kauhajoen Karhu

Hiihtosuunnitus (2)

Asklöf Henrik, Kouvolan suunnistajat
Kotro Väinö, Kymin Suunnistajat

Lumilautailu (2)

Bergman Joonas Villehard
Väisänen Emppu Sebastian

Maastohiihto (6)

Koivisto Petteri, Puijon Hiihtoseura
Laitila Olli-Pekka, Vehkalahden veikot
Mattila Wiljam, Keravan urheilijat
Poikkimäki Miska, Vuokatti Ski Team Kainuu
Tilli Aapo, Vehkalahden veikot
Valikainen Eelis, Kalajoen Junkkarit

Yhdistetty (3)

Karhumaa Wille, Ounasvaaran Hiihtoseura
Kettunen Atte, Jyväskylän hiihtoseura
Pääkkönen Jesse, Puijon hiihtoseura