Suomen itsenäisyyden ajan puolustusvoimain komentajat

Puolustusvoimain komentajat ovat kukin muovanneet Suomen puolustusta ja johtaneet puolustusvoimia työssään.

Thesleff ja Walden ovat hoitaneet sotajoukkojen ylipäällikkyyttä sotaministerinä. Nenonen ja Malmberg ovat toimineet Wilkaman viransijaisena.

Ratsuväenkenraali
Carl Gustaf Mannerheim

28.1 – 30.5.1918

Kenraalimajuri
Karl Fredrik Wilkman

31.5. – 13.8.1918

Kenraalimajuri
Vilhelm Aleksander Thesleff

13.8 – 12.12.1918

Eversti
Karl Rudolf Walden

14.12. – 31.12.1918

Kenraalimajuri
Karl Fredrik Wilkman
(myöh. Wilkama)

1.1. – 18.6.1919

Kenraalimajuri
Kaarlo Edward Kivekäs

20.6. – 12.9.1919

Kenraalimajuri
Karl Fredrik Wilkama

12.9.1919 – 7.8.1924

Kenraaliluutnantti
Vilho Petter Nenonen

8.8.1924 – 16.4.1925

Jääkärieversti
Lauri Malmberg

17.4.1925 – 2.10.1925

Kenraaliluutnantti
Karl Fredrik Wilkama

2.10.1925 – 22.5.1926

Kenraaliluutnantti
Aarne Sihvo

22.5.1926 – 13.1.1933

Kenraaliluutnantti
Hugo Viktor Österman

16.1.1933 – 29.11.1939

Suomen Marsalkka
Carl Gustaf Mannerheim

30.11.1939 – 31.12.1944

Jalkaväenkenraali
Axel Erik Heinrichs

6.10.1944 – 15.8.1945

Kenraaliluutnantti
Jarl Frithiof Lundqvist

2.7.1945 – 3.6.1946

Jalkaväenkenraali
Aarne Sihvo

4.6.1946 – 31.5.1953

Jalkaväenkenraali
Kaarlo Aleksander Heiskanen

1.6.1953 – 28.10.1959

Jalkaväenkenraali
Jaakko Sakari Simelius

29.10.1959 – 13.11.1965

Jalkaväenkenraali
Yrjö Ilmari Keinonen

13.11.1965 – 30.4.1969

Kenraali
Kaarlo Olavi Leinonen

1.5.1969 – 14.3.1974

Kenraali
Lauri Sutela

15.3.1974 – 11.10.1983

Kenraali
Jaakko Valtanen

12.10.1983 – 28.2.1990

Amiraali
Jan Klenberg

1.3.1990 – 1.11.1994

Kenraali
Gustav Hägglund

1.11.1994 – 4.6.2001

Amiraali
Juhani Kaskeala

5.6.2001 – 31.7.2009

Kenraali
Ari Puheloinen

1.8.2009 – 31.7.2014

Kenraali
Jarmo Lindberg

1.8.2014 –