Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskuksen historia ja perinteet

Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus (PVJJK) perustettiin yhdistämällä Puolustusvoimien Tietotekniikkalaitos ja maanpuolustusalueiden johtamisjärjestelmäosastot sekä tietotekniikkakeskukset. Keskuksen toiminta käynnistyi 1.1.2007.

Puolustusvoimien Tietotekniikkalaitoksen toiminnan voidaan katsoa alkaneen 1.1.1955 perustetusta Pääesikunnan tilastotoimistosta, josta muodostettiin 1.11.1961 Pääesikunnan Tietokoneosasto, jonka tuli johtaa puolustuslaitoksen tietokonepalvelua. Siitä tuli itsenäinen sotilaslaitos 1.3.1968 nimellä Puolustuslaitoksen Tietokonekeskus. Nimi muuttui 1.1.1974 Puolustusvoimien Atk-laitokseksi.

Organisaatiouudistuksessa 1.7.1997 nimeksi muuttui Puolustusvoimien Tietotekniikkalaitos. Samana vuonna siihen liitettiin Elektroniikkakeskuskorjaamon telejaosto ja Keski-Suomen Rykmentin Pääkäyttökeskus.

Puolustusvoimauudistus vuonna 2015 vaikutti merkittävästi keskuksen kokoonpanoon ja yhteistyösuhteisiin. Uudistuksen yhteydessä PVJJK kumppanoitui Suomen Turvallisuusverkko Oy:n ja silloisen Haltikin, eli nykyisen Valtorin turvallisuusverkkoyksikön kanssa.

Perinteet

Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus vaalii Puolustusvoimien Tietotekniikkalaitoksen ja sen edeltäjien Puolustusvoimien Atk-laitoksen ja Puolustuslaitoksen Tietokonekeskuksen perinteitä.

Vuosipäivä

Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskuksen vuosipäivä on 22.6. Vuosipäivä perustuu puolustusministerin PVJJK:n perustamisesta tekemään päätökseen, joka tehtiin 22.6.2005.

Joukko-osastotunnus

Puolustusvoimien Johtamisjärjestelmäkeskuksen joukko-osastotunnus on hyväksytty 5.6.2007.

Kunniamarssi

Kunniamarssi on "Suomalaisen ratsuväen marssi 30-vuotisessa sodassa" (ilman merkkisoittoa).

Lippu

Joukko-osastolippuna on kielekkeinen valtiolippu voimassa olevan ohjeistuksen mukaisesti.

Johtajat

Eversti Harri Suni 1.8.2018 -
Eversti Mikko Soikkeli 1.1.2016 - 31.7.2018
Eversti Mikko Heiskanen 1.2.2014–31.12.2015
Everstiluutnantti Yrjö Sairanen 1.11.2013–31.1.2014
Kommodori Timo Saastamoinen 1.1.2012–31.10.2013
Eversti Pertti Hyvärinen 1.3.2009–31.12.2011
Eversti Harri Virtanen 1.1.2007–28.2.2009