Hyppää sisältöön
Osiot
Valikko

Urheilukoulun kevään 2022 saapumiserän urheilijat valittu

Kaartin jääkärirykmenttiKainuun prikaati
23.11.2021 16.54
Tiedote

Urheilukoulun III/22-saapumiserään valittiin kaikkiaan 98 urheilijaa 20 eri lajista. Kaartin jääkärirykmenttiin valittiin 82 urheilijaa 15 lajista ja Kainuun prikaatiin 16 urheilijaa viidestä eri lajista.

Päästäkseen Puolustusvoimien urheilukouluun urheilijan tulee edustaa urheilulajissaan ikäluokkansa kansallista tai kansainvälistä huippua. Urheilulajin tulee olla Olympia- tai MM-kilpailujen ohjelmassa tai lajin tulee olla laajasti harrastettu.

Puolustusvoimien urheilukoulu kouluttaa tiedusteluryhmiä poikkeusolojen tarpeisiin.

Urheilijat aloittavat palveluksensa Kaartin jääkärirykmentissä tai Kainuun prikaatissa maanantaina 11. huhtikuuta 2022. 

Kaartin jääkärirykmentti

Alppihiihto

Tapanainen    Jaakko

Brasilialainen jujutsu

Koivisto    Konsta
Myllylä    Rasmus

Elektroninen urheilu

Uronen    Lasse

Freestylehiihto

Kaisla    Aleksi
Karjalainen    Rasmus
Sallinen    Jon

Jääkiekko

Blomqvist    Joel
Halonen    Niilo
Helenius    Samuel
Intonen    Aarne
Kapanen    Samu
Kaski    Oliwer
Kaskisuo    Kasimir
Koivistoinen    Eetu
Koivula    Otto
Kokkonen    Mikko
Korpisalo    Joonas
Kärki    Jarno
Könönen    Juuso
Mustonen    Aleksi
Niemelä    Topi
Nousiainen    Kim
Puutio    Kasper 
Rafkin    Ruben 
Riekkinen    Joona 
Räsänen    Aapeli
Simontaival    Kasper 
Somppi    Otto 
Teräväinen    Eero 
Viro    Eemil 

Koripallo

Bjerregård Madsen    Thor 
Hopkins    Shawn 
Korkiatupa    Aarni 
Luukkonen    Eemi 
Markkanen    Lauri 
Maxhuni    Edon
Mervola    Valtteri 
Pöllä    Hannes 
Tolonen    Ville 
Tuomi    Iiro 

Käsipallo

Hammarberg    Edward 
Peitsaro    Kasper 
Qvist    Alexander 

Lentopallo

Försti    Joska
Kattelus    Ville 
Muukkonen    Aleksi 
Nikkinen    Veeti 
Pozo Hernández    Sebastián

Potkunyrkkeily

Haanpää    Jaakko 
Maunu    Tatu 

Salibandy

Hakanen    Riku 
Havula    Tatu 
Helin    Niilo August
Jokisalo    Juuso
Järvikangas    Viljami
Karjalainen    Aki
Kilpi    Otto Eemeli
Koistinen    Jere
Laitila    Alpo 
Salokangas    Tiitus 
Sillanpää    Oliver 
Sillanpää    Oskar 
Simonen    Topias 
Tenho    Oskari 
Vesterinen    Tatu 

Sulkapallo

Lindelöf    Tony 
Oldorff    Joakim 

Taitoluistelu

Pirinen    Juho 
Versluis    Matthias 

Telinevoimistelu

Danishevski    Kristian 
Karsikas    Akseli 
Sinivuori    Niila 
Varjolaakso    Antti 

Thainyrkkeily

Sosom    Surachai

Vapaaottelu

Leskinen    Timi 
Tugarev    Deyvid

Kainuun prikaati

Hiihtosuunnistus

Ekström    Niklas 
Laitamäki    Wille 

Ampumahiihto

Karvinen    Ville-Valtteri
Kotikumpu    Vili 
Loukkaanhuhta    Kalle 
Nelimarkka    Joonas 
Nieminen    Turkka 

Maastohiihto

Hyvönen    Matias 
Hyytiäinen    Jussi 
Pyykkö    Veeti 
Uusitalo    Iiro 

Mäkihyppy

Pohjola    Arttu 
Romppainen    Paavo

Yhdistetty

Karhumaa    Waltteri 
Niittykoski    Otto
Reponen    Perttu