Urheilukoulun kevään 2022 saapumiserän urheilijat valittu
Urheilukoulun III/22-saapumiserään valittiin kaikkiaan 98 urheilijaa 20 eri lajista. Kaartin jääkärirykmenttiin valittiin 82 urheilijaa 15 lajista ja Kainuun prikaatiin 16 urheilijaa viidestä eri lajista.
Päästäkseen Puolustusvoimien urheilukouluun urheilijan tulee edustaa urheilulajissaan ikäluokkansa kansallista tai kansainvälistä huippua. Urheilulajin tulee olla Olympia- tai MM-kilpailujen ohjelmassa tai lajin tulee olla laajasti harrastettu.
Puolustusvoimien urheilukoulu kouluttaa tiedusteluryhmiä poikkeusolojen tarpeisiin.
Urheilijat aloittavat palveluksensa Kaartin jääkärirykmentissä tai Kainuun prikaatissa maanantaina 11. huhtikuuta 2022.
Kaartin jääkärirykmentti
Alppihiihto
Tapanainen Jaakko
Brasilialainen jujutsu
Koivisto Konsta
Myllylä Rasmus
Elektroninen urheilu
Uronen Lasse
Freestylehiihto
Kaisla Aleksi
Karjalainen Rasmus
Sallinen Jon
Jääkiekko
Blomqvist Joel
Halonen Niilo
Helenius Samuel
Intonen Aarne
Kapanen Samu
Kaski Oliwer
Kaskisuo Kasimir
Koivistoinen Eetu
Koivula Otto
Kokkonen Mikko
Korpisalo Joonas
Kärki Jarno
Könönen Juuso
Mustonen Aleksi
Niemelä Topi
Nousiainen Kim
Puutio Kasper
Rafkin Ruben
Riekkinen Joona
Räsänen Aapeli
Simontaival Kasper
Somppi Otto
Teräväinen Eero
Viro Eemil
Koripallo
Bjerregård Madsen Thor
Hopkins Shawn
Korkiatupa Aarni
Luukkonen Eemi
Markkanen Lauri
Maxhuni Edon
Mervola Valtteri
Pöllä Hannes
Tolonen Ville
Tuomi Iiro
Käsipallo
Hammarberg Edward
Peitsaro Kasper
Qvist Alexander
Lentopallo
Försti Joska
Kattelus Ville
Muukkonen Aleksi
Nikkinen Veeti
Pozo Hernández Sebastián
Potkunyrkkeily
Haanpää Jaakko
Maunu Tatu
Salibandy
Hakanen Riku
Havula Tatu
Helin Niilo August
Jokisalo Juuso
Järvikangas Viljami
Karjalainen Aki
Kilpi Otto Eemeli
Koistinen Jere
Laitila Alpo
Salokangas Tiitus
Sillanpää Oliver
Sillanpää Oskar
Simonen Topias
Tenho Oskari
Vesterinen Tatu
Sulkapallo
Lindelöf Tony
Oldorff Joakim
Taitoluistelu
Pirinen Juho
Versluis Matthias
Telinevoimistelu
Danishevski Kristian
Karsikas Akseli
Sinivuori Niila
Varjolaakso Antti
Thainyrkkeily
Sosom Surachai
Vapaaottelu
Leskinen Timi
Tugarev Deyvid
Kainuun prikaati
Hiihtosuunnistus
Ekström Niklas
Laitamäki Wille
Ampumahiihto
Karvinen Ville-Valtteri
Kotikumpu Vili
Loukkaanhuhta Kalle
Nelimarkka Joonas
Nieminen Turkka
Maastohiihto
Hyvönen Matias
Hyytiäinen Jussi
Pyykkö Veeti
Uusitalo Iiro
Mäkihyppy
Pohjola Arttu
Romppainen Paavo
Yhdistetty
Karhumaa Waltteri
Niittykoski Otto
Reponen Perttu