Hyppää sisältöön

Urheilukouluun valittiin 79 kesälajien urheilijaa lokakuun 2022 saapumiserään

Kaartin jääkärirykmentti
Julkaisuajankohta 17.5.2022 16.11
Tiedote
Urheilukoulun alokkaita harjoituksessa toukokuussa

Urheilukoulun kesälajien saapumiserään valittiin 79 urheilijaa 17 eri lajiryhmästä. Puolustusvoimien urheilukouluun valitut urheilijat aloittavat palveluksensa maanantaina 10.10.2022. Puolustusvoimat julkaisee valittujen urheilijoiden nimet tässä tiedotteessa.

Kaartin jääkärirykmenttiin IV/22 valitut urheilijat:

Amerikkalainen jalkapallo (5)        
Lipola Jarno Harry Elrik, Helsinki Roosters
Olavuo Aleksi, Helsinki Wolverines
Soininen Onni Ukko Tapio, Helsinki Wolverines
Urjansson Ambro Mikael Antonio, Helsinki Roosters
Vehkomäki Santtu Mauno Olavi, Helsinki Roosters

Ammunta (5)        
Airo Roni Aleksi, Keski-Uusimaan Ampumaseura
Koota Luukas Alvar, Esbo Skytteförening
Kumpuvaara Rasmus Eerik, Oulun metsästys- ja ammuntaseura
Peltomäki Eino Akseli, Ala-Hämeen ampujat
Syrjä Lauri Eemil, Asikkalan Ampumaseura

Autourheilu (2)        
Alatalo William Markku, EPUA
Saarniala Axel Matias Rikard, Keimola FK-kerho

Golf (5)        
Gerkman Elmo Valtteri, Nurmijärven golfklubi
Mäki-Petäjä Niilo Matti, Keimola Gol
Roth Anton Ville Albert, Tarinagolf
Saareks Jesse Velmeri, Koski golf
Viskari Veikka Samuel Sebastian, Vierumäen Golfseura

Elektroninen urheilun (1)
Tammenpää Erik Olavi, ENCE Esports

Fitnessurheilu (1)
Kokkonen Nuutti Oskar, Team Fysiomotion

Jalkapallo (20)        
Arsalo Markus Mikael, Inter
Aspegren Andres Felipe, KuPS
Atakayi Serge, SJK
Hakala Aatu Aabraham, Haka
Hradecky Matej, SJK
Hyvärinen Juho Anttoni, Inter
Hämäläinen Taneli Armas, KuPS
Kairinen Kasper Kaan, Lilleström
Kantola Roope Sakari, Inter
Koski Ville Aleksi, Honka
Könkkölä Marius Nooa, ACO
Leislahti Rasmus Jorma, Ilves
Mastokangas Elias, Inter 
Mäenpää Aapo Jalmari, Ilves
Niska Jussi Erkki, Inter
Olusanya Anthony Juhani, HJK
Paunio Roope, Honka
Peltola Matti, HJK
Riikonen Matias Ilmari, Inter
Tauriainen Julius Mikael, Freiburg II

Judo (1)        
Yliruusi Teo, Tampereen Judo
        
Melonta (1)        
Keskinen Niko Mikael, Kangasalan Melojat
       
Miekkailu (1)        
Heinämaa Akseli Johannes, Kalpaveljet ry.
       
Moottoriurheilu (3)        
Enjala Tiitus Elias Sasunpoika, Kems
Koskinen Kimi Olavi Mikael, Sipoon Moottorikerho
Puotsaari Niko Benjamin, Salon moottorikerho ry.
     
Paini (8)        
Erkkola Akseli Eino Aukusti, Helsingin Paini-Miehet 
Hosseini Said Islam, Helsingin Paini-Miehet 
Kauhanen Kasperi Kristian, Porvoon Weikot
Laitila Teo Hermanni, Vantaan Sampo
Malinen Otto Petteri, Lapin Lukko
Ojala Tino Tapio, Helsingin Haka
Sarkkinen Jonni Kunnari, Harjun Woima 
Suhonen Riku Petri Oskari, Vaajakosken Kuohu
        
Purjehdus (1)        
Karlemo Simon Rolf, Esbo Segel Förening

Pyöräily (4)
Kervinen Leevi Emil, Porvoon Akilles 
Kolehmainen Oskari Samuel, TWD-Länken
Källberg Axel Karl Elmer, TWD-Länken
Rainio Onni Viljami, Jyväskylän Pyöräilyseura
      
Suunnistus (4)        
Gröhn Riku Oskari, Tampereen Pyrintö
Ojala  Aaro Elias, Kouvolan Suunnistajat
Sankelo Sampo Alvar, Lapuan Virkiä
Seppä Touko Samuel, Turun Suunnistajat
        
Triathlon (1)        
Paloviita Pyry Onni Antero, Triathlonteam226
      
Yleisurheilu (16)        
Haapanen Tuure Ilmari, Turun Urheiluliitto
Jokela Eetu Valtteri, Alavieskan Viri
Jokinen Jerry Aleksi, Naantalin Löyly
Keane Daniel James, Lahden Ahkera 
Kemppainen Joonatan Juho Eevert, Pihtiputaan Tuisku
Lahtonen Miika Juhani, Mynämäen Isku
Lee Benjamin Chang Yuan, Helsingin Kisa-Veikot
Lundberg Albin Erik Johannes, Vasa Idrottssällskap
Läspä Janne Aleksanteri, Oulun pyrintö
Mononen Matias Onni Olavi, Lahden Ahkera
Mustalahti Niilo Matti, Seinäjoenseudun urheilijat
Nevala Atte Niklas, KU-58
Porvari Eemil Johannes, Hartolan Voima
Ruokangas Onni Arttu Nestori, Janakkalan Jana 
Tanninen Miro Matti Mauri, Joensuun Kataja
Toivonen Ville Petteri, Ähtärin Urheilijat