Jokinen, Pasi Pellervo

Kenraalimajuri

Virka-asema

Ilmavoimien komentaja

Syntymäaika ja -paikka

31.5.1967, Iitti

Perhesuhteet

Puoliso Anu Jokinen
Kaksi lasta

Uran vaiheet

  • Kadetti, Kadettikoulu 1988-1991
  • Lentoupseeri (Hawk, MiG-21), Hävittäjälentolaivue 31, Karjalan Lennosto 1991-1994
  • Lennonopettajakurssi, Lentosotakoulu, Kauhava 1994-1995
  • F-18 koulutus, NAS Lemoore, USA 1996
  • Lennonopettaja (F-18), Hävittäjälentolaivue 31, Karjalan Lennosto 1996-1997
  • Lentueen varapäällikkö (F-18), Hävittäjälentolaivue 31, Karjalan Lennosto 1998
  • Lentueen päällikkö (F-18), Hävittäjälentolaivue 31, Karjalan Lennosto 1998
  • Esikuntaupseerikurssi, Maanpuolustuskorkeakoulu 2000-2001
  • Esikuntaupseeri, Ilmataistelukeskus 2001-2004
  • Yleisesikuntaupseerikurssi, Maanpuolustuskorkeakoulu 2004-2005
  • Laivueen komentaja, Hävittäjälentolaivue 21, Satakunnan lennosto 2005
  • Komentaja, Ilmavoimien kansainvälinen valmiusyksikkö 2008-2009
  • Ilmataistelukeskuksen päällikkö 2009
  • Apulaisosastopäällikkö, suunnitteluosasto, Ilmavoimien Esikunta 2010
  • Osastopäällikkö, operatiivinen osasto, Ilmavoimien Esikunta 2011-2012
  • Johtaja, Ilmavoimien teknillinen koulu 2013
  • Ilmaoperaatiokeskuksen päällikkö, 2014-2015
  • Operaatiopäällikkö, Ilmavoimien Esikunta 1.10.2015 - 31.7.2017
  • Valmiuspäällikkö, Pääesikunta 1.8.2017 - 31.3.2019
  • Ilmavoimien komentaja 1.4.2019 -

Ylennykset

  • Luutnantti 1990
  • Yliluutnantti 1992
  • Kapteeni 1996
  • Majuri 2001
  • Everstiluutnantti 2006
  • Eversti 2012
  • Prikaatikenraali 2017
  • Kenraalimajuri 2019

Kunniamerkit

  • 2. luokan Vapaudenristi
  • Suomen Valkoisen Ruusun 1. luokan ritarimerkki
  • Sotilasansiomitali
  • Vapaussodan Perinneliiton Sininen Risti
  • Väestönsuojelun 1. luokan ansiomitali

Kielitaito

suomi, englanti, ruotsi