Hulkko, Petri Jussi Mikael

Generallöjtnant

Tjänsteställning

Kommendör för Armén

Födelsedatum och -ort

26.9.1961, Juga

Familj

Gift
Fyra barn

Militär utbildning och karriär

  • Kadettskolan 1981–1984
  • Plutonchef, Fallskärmsjägarskolan 1984–1986
  • Vice kompanichef, Fallskärmsjägarskolan 1986–1988
  • Infanteriets kaptenskurs 1988–1989
  • Kompanichef, Fallskärmsjägarskolan 1990–1993
  • Generalstabsofficerskurs 1993–1995
  • Avdelningsstabsofficer, operativa avdelningen, staben för Östra försvarsområdet 1995–1998
  • Avdelningsstabsofficer, operativa avdelningen, Huvudstaben 1998–1999
  • Avdelningsstabsofficer, JC North (AFNORTH), Brunssum, Nederländerna 1999–2001
  • Kurs för högre befäl 2001
  • Chef för försvarsmaktens operationscenter, Huvudstaben 2001–2003
  • Biträdande avdelningschef, operativa avdelningen, staben för Östra försvarsområdet 2003–2004
  • Regementskommendör, Uttis jägarregemente 2004–2008
  • Försvarsministerns militära rådgivare 2008–2011
  • Kurs för högsta ledningen 2009
  • Senior Executives in National and International Security, Harvard 2009
  • Riksomfattande försvarskurs 2010
  • Avdelningschef, planeringsavdelningen, Arméstaben 2011–2012
  • Arméns operationschef, Arméstaben 2012–2016
  • Stabschef, Arméstaben 1.9.2014–31.12.2014
  • Stabschef, Arméstaben 1.1.2017–31.7.2017
  • Kommendör för Armén 1.8.2017–

Befordringar

  • Löjtnant 1984
  • Premiärlöjtnant 1986
  • Kapten 1990
  • Major 1995
  • Överstelöjtnant 2001
  • Överste 2006
  • Brigadgeneral 2012
  • Generalmajor 2016
  • Generallöjtnant 2018

Utmärkelse- och förtjänsttecken

  • Kommendörstecknet av Finlands Vita Ros orden
  • Riddartecknet av I klass av Finlands Lejons orden
  • Militärens förtjänstmedalj
  • Gränsbevakningsväsendets förtjänstkors
  • Finlands Krigsveteranförbunds förtjänstmedalj I guld

Språkkunskaper

Finska, svenska, engelska