Lindberg, Jarmo Ilmari

General

Tjänsteställning

Kommendör för försvarsmakten

Födelsedatum och -ort

10.6.1959, Uleåborg

Familj

Gift med specialsjukskötare Maria Helena Lindberg
Tre barn

Militär utbildning och karriär

  • Studentexamen, Kuusaan lukio 1978
  • Flygkadettskolan 1979 - 1982
  • Flygofficer, Karelens Flygflottilj 1982 - 1989
  • Chef för flyggrupp, Karelens Flygflottilj 1989 - 1991
  • Flygutbildningschef, Flygstaben 1993 - 1994
  • Kommendör för jaktdivision, Satakunta Flygflottilj 1995 - 1999
  • Beredskapschef, Flygstaben 1999 - 2000
  • Operationschef, Flygstaben 2001 - 2003
  • Biträdande avdelningschef, operativa avdelningen vid Huvudstaben 2004
  • Kommendör för flygflottilj, Lapplands Flygflottilj 2005
  • Beredskapschef, Huvudstaben 1.12.2005 - 30.6.2008
  • Kommendör för flygvapnet 1.7.2008 - 29.2.2012
  • Försvarsmaktens logistik- och materielchef 1.3.2012 - 31.7.2014
  • Kommendör för försvarsmakten 1.8.2014 -

Befordringar

  • Löjtnant 1982
  • Premiärlöjtnant 1984
  • Kapten 1987
  • Major 1992
  • Överstelöjtnant 1995
  • Överste 2001
  • Brigadgeneral 2005
  • Generalmajor 2008
  • Generallöjtnant 2011
  • General 2014

Utmärkelse- och förtjänsttecken

  • Storkorset av Finlands Vita Ros orden
  • Frihetskorsets 1. klass
  • Militärens förtjänstmedalj
  • Kommendörstecknet av I klass av svenska Kungl. Nordstjärneorden
  • Storkorset av isländska Falkorden
  • Kommendör av franska Hederslegionen
  • Storkorset med band och kraschan av Förbundsrepubliken Tysklands förtjänstorden
  • Litauiska försvarsmaktens förtjänstmedalj
  • Hedersdoktor vid Åbo universitet

Språkkunskaper

Finska, svenska, engelska