Finland och Nederländerna deltar med ett gemensamt lag i övningen Cyber Flag
Försvarsmakten och Nederländernas krigsmakt övade tillsammans 13-22 juli på den krävande multinationella cyberförsvarsövningen Cyber Flag 26-2. Övningen organiserades av Förenta staternas Cyberledning (US Cyber Command, USCYBERCOM) i Suffolk (Joint Warfighting Center) i Virginia.
Huvudstabens ledningssystemchef, generalmajor Jarmo Vähätiitto berättar att övningen utgör en del av utvecklingen och fördjupandet av det operativa samarbetet inom cyberförsvaret mellan Finland och USA.
– I uppbyggandet av cyberförsvarsförmågan har personalens kunnande och arbetssätt en stor betydelse. Det här är en långsiktig verksamhet som kräver kontinuerlig uppdatering av kunnandet. Som en del av utvecklingen av den internationella samverkansförmågan utbyter vi kunskaper om bästa praxis på övningarna och i vardagen med USA samt andra allierade, sägar Vähätiitto.
– Beroende på uppgift kan utbildning och introduktion i cyberuppgifter i form av inövning och uppdatering av kunnande ta upp till ett år i tillägg till det kunnande som redan finns. Övningar av det här slaget erbjuder en möjlighet att utbilda personal för krävande cyberoperationer, men också att utbyta kunskaper och stärka förtroendet mellan partnerna, tillägger Vähätiitto.
Kommendören för Nederländernas Cyberledning, generalmajor René van den Berg, angriper frågan ur samma perspektiv. – Teknologin utvecklas inom månader, hot inom veckor, men förtroende och interoperabilitet byggs upp över flera år. Om vi konsekvent investerar i multinationell utbildning och multinationella övningar förbättrar vi inte endast vår våra cyberfärdigheter - vi bygger upp en kollektiv beredskap som stärker en trovärdig avskräckning och ett effektivt försvar. Integrering av förmågor handlar i sista hand om att sammanföra fyra element: människor, processer, teknologi och partnerskap. Vi fokuserar ofta på teknologin eftersom den utvecklas snabbast, men bestående operativ fördel uppnås genom att integrera alla fyra element. Inom utbildning och på övningar testas och förädlas integreringen samt transformeras till verklig operativ förmåga.
Övningshelheten pågick en månad och finländarnas och nederländarnas gemensamma lag deltog i den första fasen under de två första veckorna. I år hade cyberskyddsteamen på övningen i uppgift att skydda ett operativt system i kritisk infrastruktur som skapats för scenariot samt informationssystemmiljön.
Avdelningschefen på Cyberavdelningen vid Försvarsmaktens ledningssystemcenter, ingenjörsmajor Mikko Tuomi, lyfter särskilt upp hur smidig verksamheten med de allierade är.
– Det är betydelsefullt att kunna delta i USA:s flaggskeppsövning. Nato-allierade Finland och Nederländerna bildade för första gången ett gemensamt lag på övningen. Holländarna överraskade oss med hur likadana som vi de är och vi hittade en gemensam ton från och med första mötet. Samverkan byggdes snabbt upp och laget utnyttjande det ömsesidiga kunnandet, berättar Tuomi.
– Den tilldelade uppgiften kunde uppfyllas och systemen skyddas. Särskilt lägesbilden över cyberhoten var högklassig. Man ska vara med där de bästa är med, tillägger Tuomi.
Övningen Cyber Flag 26 ingår i Försvarsmaktens utbildnings- och övningsverksamhet för år 2026. Försvarsmaktens Ledningssystemcenter (PVJJK) ledde deltagandet i övningen och personal från olika organisationer inom Försvarsmakten deltog i övningen. Finland har deltagit i övningen från och med år 2024.