Lindberg, Jarmo Ilmari

Kenraali

Virka-asema

Puolustusvoimain komentaja

Syntymäaika ja -paikka

10.6.1959, Oulu

Perhesuhteet

Erikoissairaanhoitaja Maria Helena Lindberg
Lapset: Nina Maria -86, Heidi Maria -88, Tiia Maria -01

Uran vaiheet

  • Ylioppilas, Kuusaan lukio 1978
  • Lentokadettikoulu 1979 – 1982
  • Lentoupseeri, Karjalan Lennosto 1982 – 1989
  • Lentueen päällikkö, Karjalan Lennosto 1989 – 1991
  • Lentokoulutuspäällikkö, Ilmavoimien Esikunta 1993 – 1994
  • Hävittäjälaivueen komentaja, Satakunnan Lennosto 1995 – 1999
  • Valmiuspäällikkö, Ilmavoimien Esikunta 1999 – 2000
  • Operaatiopäällikkö, Ilmavoimien Esikunta 2001 – 2003
  • Apulaisosastopäällikkö, Pääesikunta, operaatio–osasto 2004
  • Lennoston komentaja, Lapin Lennosto 2005
  • Valmiuspäällikkö, Pääesikunta 1.12.2005 – 30.6.2008
  • Ilmavoimien komentaja 1.7.2008–29.2.2012
  • Puolustusvoimien sotatalouspäällikkö 1.3.2012–31.7.2014
  • Puolustusvoimain komentaja 1.8.2014–

Ylennykset

  • Luutnantti 1982
  • Yliluutnantti 1984
  • Kapteeni 1987
  • Majuri 1992
  • Everstiluutnantti 1995
  • Eversti 2001
  • Prikaatikenraali 2005
  • Kenraalimajuri 2008
  • Kenraaliluutnantti 2011
  • Kenraali 2014

Kunniamerkit

  • Suomen Valkoisen Ruusun ritari
  • Sotilasansiomitali
  • Vapaudenristi