Haku

Hakusi sanalla 'yhteistyö' tuotti 4 444 tulosta
  1. 1.6.2022 | Ulkopoliittisen instituutin (UPI) vieraileva vanhempi tutkija Pete Piirainen analysoi Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan (MTS) Nato-seminaarissa puolustusyhteistyön merkitystä Suomelle ja Suomen taipaletta kohti länsi-integraatiota ja Natoa.
    https://ruotuvaki.fi/-/mts-nato-seminaari
  2. 15.6.2023 | Puolustusvoimista ja Rajavartiolaitoksesta siirtyy reserviin torstaina 15. kesäkuuta yhteensä yli 8600 varusmiestä. Reserviin siirtyvistä 416 on naisia.
    https://puolustusvoimat.fi/-/puolustusvoimista-ja-rajavartiolaitoksesta-reserviin-yli-8600-varusmiesta
  3. 14.10.2022 | Kauan sitä on odotettu! Maanpuolustuskorkeakoululla päästään jälleen viettämään kadettien Sarkajuhlaa kaikessa komeudessaan ja perinteisyydessään. 108. kadetti- ja 91. merikadettikurssin Sarkajuhlatoimikunnan edustajat kertaavat, mikä Sarkajuhla oikein on ja miksi sitä juhlitaan. Entä mitä tekemistä juhlalla on kadettiperinteiden kanssa?
    https://puolustusvoimat.fi/-/1951210/sarkajuhla
  4. 2.11.2022 | Naton pysyvä alusosasto saapuu satamavierailulle Helsinkiin viikonlopuksi ja harjoittelee poistuessaan Rannikkolaivaston kanssa.
    https://puolustusvoimat.fi/-/1951215/naton-alusosasto-harjoittelee-rannikkolaivaston-kanssa-vierailun-jalkeen
  5. 1.9.2023 | Propellien pauhun säestämänä lentokone rullaa kiitorataa kohti. Se pysähtyy, sisällä hyppääjät nojautuvat kohti keulaa ja hetken päästä kone ampaisee kiihdytykseen.
    https://puolustusvoimat.fi/-/1950813/yhtenainen-parvi-murtaa-kovankin-tuulen
  6. 16.9.2022 | Kaartin jääkärirykmentin valmiusyksikkö harjoittelee Helsingissä ja Espoossa 19.–23.9.2022. Harjoituksen keskiössä on yhteistyö poliisin kanssa etsintä-, kiinniotto- ja tuhoamistehtävissä. Kyseessä on tammikuussa palveluksensa aloittaneiden johtajiksi ja miehistötehtäviin koulutettavien kaupunkijääkäreiden valmiusyksikkövaiheen mukaisesta koulutuksesta.
    https://puolustusvoimat.fi/-/1950813/valmiusyksikko-harjoituksessa-poliisin-kanssa-paakaupunkiseudulla-19.-23.9.2022
  7. 15.9.2022 | Marraskuun loppuun ulottuvissa valmiusrakennusharjoituksissa tutkitaan, testataan ja kehitetään linnoittamista ympäri maan
    https://ruotuvaki.fi/-/suojaa-ja-yhteistoimintaa-rakentamassa
  8. 15.7.2024 | Juhlistamme jääkäreiden 60-vuotista taivalta Sodankylässä lauantaina 10. elokuuta 2024.
    https://puolustusvoimat.fi/-/1950813/jaakarit-60-vuotta-sodankylassa
  9. 23.1.2023 | Opetus- ja kulttuuriministeriön alaisen Kansallisen koulutuksen arviointikeskuksen (Karvi) auditointiryhmä vieraili perjantaina 20.1. Maanpuolustuskorkeakoulussa tutustumassa korkeakoulun toimintaan. Maanpuolustuskorkeakoulun auditointi valmistuu myöhemmin tänä vuonna.
    https://puolustusvoimat.fi/-/1951210/maanpuolustuskorkeakoulun-laatua-punnitaan-tana-kevaana
  10. 11.6.2021 | Liettua ja Suomi toimeenpanivat Pohjoismaiden ja Baltian maiden puolustusvoimien komentajien kokouksen. Pohjoismaiden ja Baltian maiden puolustusvoimien komentajien kokoontuivat vuotuiseen kokoukseensa torstaina 10.6.2021. Kokoukset nähdään tärkeänä foorumina, jossa maiden välistä yhteistyötä on mahdollista kehittää.
    https://puolustusvoimat.fi/-/pohjoismaiden-ja-baltian-maiden-puolustusvoimien-komentajien-kokous
  11. 12.6.2023 | Puolustusvoimain komentaja, kenraali Timo Kivinen ja Naton transformaatiokomentaja, kenraali Philippe Lavigne allekirjoittivat 12. kesäkuuta 2023 yhteisen julkilausuman sotilaallisen liittymisprosessin päättämisestä.
    https://puolustusvoimat.fi/-/julkilausuma-suomen-nato-jasenyyden-sotilaallisen-liittymisprosessin-paattamisesta
  12. 28.10.2019 | Suomen yleisurheilujoukkueessa Sotilasurheilun 7. maailmankisoissa Wuhanissa on mukana nimekkäitä urheilijoita – osa heistä varusmiehiä, jotka saavat tiedustelijan koulutuksen.
    https://puolustusvoimat.fi/web/sotilasliikunta/-/suomen-keihaankarki-nayttaa-wuhanissa-urheilukoulun-varusmiesten-osoittamaan-suuntaan
  13. 30.9.2021 | Presidentti Sauli Niinistö peräänkuulutti Ulkopoliittisen instituutin juhlatilaisuudessa kansainvälistä vuoropuhelua ja toivoi globaalia yhteistyötä vakaan turvallisuuden saavuttamiseksi.
    https://ruotuvaki.fi/-/presidentti-niinisto-uskottava-puolustus-edellyttaa-vaeston-tahtoa-puolustaa-maataan
  14. 8.9.2022 | Maavoimat ja Puolustusvoimien logistiikkalaitos harjoittelevat valmiusrakentamista viikoilla 37-47 eri puolilla Suomea.
    https://puolustusvoimat.fi/-/1950813/syksyn-valmiusrakentamisharjoitukset-kehittavat-joukkojen-ja-kohteiden-suojaa
  15. 3.6.2022 | Yhdysvaltain puolustushaarakomentajien neuvoston puheenjohtaja, kenraali Mark Milley saapuu Suomeen työvierailulle 3.6.2022. Vierailun isäntänä toimii Puolustusvoimain komentaja, kenraali Timo Kivinen.
    https://puolustusvoimat.fi/-/yhdysvaltain-puolustushaarakomentajien-neuvoston-puheenjohtaja-kenraali-mark-milley-tyovierailulle-suomeen
  16. 29.7.2022 | Heinäkuun viimeisellä viikolla järjestetty RYSKE-osaharjoitus on osa Maavoimien laajempaa kesän kansainvälistä harjoitus- ja koulutustoimintaa.
    https://ruotuvaki.fi/-/vilsketta-ja-vipinaa-rovajarvella
  17. 7.9.2022 | Päijät-Hämeen paikallispuolustusharjoituksen yhteydessä järjestettiin suunnitteluharjoitus, jossa valmisteltiin Päijät-Hämeen pelastuslaitoksen kanssa väestön evakuointia Puolustusvoimien pyytämältä alueelta.
    https://puolustusvoimat.fi/-/1950813/pelastusviranomaiset-ja-puolustusvoimat-hioivat-evakuointisuunnitelmia-paijat-hameessa-
  18. 29.6.2023 | Aalto-yliopisto antoi ylimmän huomionosoituksensa Puolustusvoimien tutkimusjohtajalle. Tutkimusyhteistyö Aalto-yliopiston ja Puolustusvoimien välillä on toiminut jo pitkään.
    https://ruotuvaki.fi/-/puolustusvoimille-tunnusta-tutkimusyhteistyosta
  19. 7.9.2021 | Puolustusvoimain komentaja kenraali Timo Kivinen tarkasti paikallispuolustusharjoituksen Raumalla. Harjoituksen alkuvaiheen painopisteenä on viranomaisten välinen yhteistyö tilanteissa, joissa yhteiskuntaan pyritään vaikuttamaan laaja-alaisesti.
    https://puolustusvoimat.fi/-/1950813/komentaja-tarkasti-rauma-21-harjoituksen
  20. 8.11.2021 | Kivinen nosti esiin 238. valtakunnallisen maanpuoluskurssin avajaisissa, että Laivue 2020 -hanke on tärkeä saaristojen ja merialueiden puolustuksen kannalta. Hävittäjähankintojen osalta hän vastasi, että hävittäjiä ei voida korvata lennokeilla tai ohjusilmatorjunnalla. 
    https://ruotuvaki.fi/-/komentaja-kivinen-ohjusilmatorjunnalla-tai-lennokeilla-ei-voi-korvata-monitoimihavittajia